Nepremárnime najvzácnejšie chvíle.

Autor: Emília Verešová | 21.11.2016 o 9:33 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  497x

Predvianočný kolotoč zrýchľuje svoje otáčky a my naskakujeme doňho ozlomkrky, len aby sme náhodou niečo nezmeškali. Reklamy útočiace na naše city vyvolávajú silnú túžbu nakupovať darčeky, hoci aj na pôžičku.

Vianoce na pôžičku? Môžeme mať z nich radosť?  Medzi mojich pár zásad patrí aj tá, že vyskakujem len do hrúbky svojej peňaženky.  Nemám rada dlhy.  Zatiaľ si vychutnávam pocit, že nie som nikomu nič dlžná.   

Podľa tradícií by mali byť Vianoce sviatkami pokoja. Čím ďalej sa ten pokoj z nich akosi vytráca. Jeden druhému chceme darovať čo najviac darčekov ako keby to bol jediný dôkaz lásky. Alebo naprávame, čo sme pokazili? Pekné gestá na koniec roka nám dávajú zabrať.  Beháme  z obchodu do obchodu, nakupujeme množstvo zbytočnosti, len aby bolo pod stromčekom plno. Varíme, pečieme, upratujeme a zdobíme každý kút našej domácnosti. Nervózne, vyčerpané  a ubehané vnášame do svojich rodín opak pokoja a dobrej nálady. Zas a znova si opakujeme, že na druhý rok si to naplánujeme ináč.  Budú  už tohtoročné Vianoce tými vytúženými sviatkami pokoja a radosti? Rozhodnutie je na nás.

Do Vianoc máme ešte času dosť. Takže o  pokus to stojí. Alebo zostaneme naďalej pri starých (ne)osvedčených zlozvykoch? Nekonečné upratovanie a naháňačky po nákupných centrách?

Bojíme sa, že pod stromčekom nebude plno? No a? Vianoce nezačínajú a ani nekončia štedrou večerou a rozdelením darčekov.  Zapojme aj deti do príprav Vianoc. Môžeme spolu vyrobiť  adventný veniec.  Alebo vianočné ozdoby na stromček.  Deti sú kreatívne, budeme príjemne prekvapené, čo sa v nich skrýva.  Aj pri pečení vianočných koláčov môžu byť nápomocné deti. Jednoduchšie, suché koláčiky dokážu, po krátkej ukážke, zvládnuť aj samé. Nebojme sa, že niečo pokazia.   Aj my sme tak začínali. Zažime spolu krásne chvíle ešte pred Vianocami. Malá zmena, ale aj tá môže byť krokom k zlepšeniu.

Aby sa ani ockovia nenudili, môžu spolu s deťmi ozdobiť vianočný stromček. Náš  to robí už roky. A  deti (pre  mňa sú stále deťmi) spolu s ním. Zohratá partia, ocko osadí stromček a rozmiestni osvetlenie. Staršia dcéra zavesí  sklenené ozdoby, mladšia  medovníky a figúrky. A ja ich pochválim a odfotím.

Aj po rozdelení darčekov máme ešte kopec voľného času pred sebou. Venujme si ho navzájom. Celé sviatky nemusíme presedieť   pri televízií. Priznávam sa, aj ja často prepadnem tomuto pokušeniu. Je to taká pohodička, sadnúť si k televízií a niečo dobré pochrumkávať. Ešte šťastie, že mám pri sebe svoju silnejšiu polovičku. Vždy ma niekam vytiahne.  

Aj vy trávite voľný čas pri televízií a vymýšľate dôvody, prečo nemôžete teraz, ale naozaj akurát  teraz, nikam ísť?  Raz je zima, blato, prší, sneží... v televízií dávajú  niečo mimoriadne zaujímavé napr. o 5 minút 12, TV noviny, športové noviny alebo  599. diel seriálu...   Nečudujme sa potom deťom, že robia to isté. Len preberajú vzory správania od svojich rodičov. Otrepaná  fráza:  Keď som ja bol malý... na nich už neplatí. Deti napodobňujú  náš terajší  životný štýl. Opakujú len to, čo vidia.

K zime patria korčule, lyže, sane a guľovačka.  Vezmite deti trebárs na sane. Spomeňte si na  vaše detstvo. Kašlite na to, čo si o vás pomyslia ostatní. Nesnažte sa byť stále dokonalým dospelákom s vážnou tvárou.   Najdôležitejšie je ako sa cítite vy a vaše deti. Ich červené, mrazom vyštípané líčka a oči rozžiarené od radosti budú vašou odmenou.

Investovať do detí viac času  je tá najlepšia investícia.    

Prajem všetkým pokojné predvianočné obdobie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?